Artykuły spożywcze

Spożywane na co dzień produkty zawierają często cenne substancje. Znając je, przygotowując i stosując odpowiednio możesz pomóc sobie w profilaktyce i leczeniu

Kilka ważnych rad:

  • Człowiek przygotowujący potrawy przekazuje im swoją energię. Dlatego ważne jest, by robić je z radością, bez złości. Przygotowany w złości posiłek nie będzie służył zdrowiu a może jedzącym go nawet zaszkodzić.
  • Zadbaj więc o przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną gdy szykujesz jedzenie link
  • Przy sporządzaniu potraw należy zachować kolejność dodawania składników według obiegu karmiącego Pięciu Elementów (Przemian), posuwając się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara i w kolejności następujących po sobie elementów. Nie jest ważne od którego elementu zaczynamy, ale na którym kończymy. Element kończący oznacza wzmocnienie przyporządkowanego mu narządu. Typujemy więc u siebie ten najsłabszy organ i w tym elemencie kończymy dodawanie składników.
  • Przy przygotowywaniu potrawy warto mieć zawsze na względzie porę roku. Masowe spożywanie zimą szklarniowych pomidorów, ogórków, a także tropikalnych owoców, cytrusów, bananów (duża zawartość „chłodzącego” potasu), powoduje wysyłanie do ośrodka termoregulacji  fałszywego sygnału o konieczności wzmożenia studzenia organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na zachorowanie ( czytaj: stany zapalne, gorączka ), które ma wyrównać ubytek energii.
  • Jedzmy więc  owoce latem na surowo, w postaci surówek, soków świeżo wyciśniętych ( minimum 70% ), one są żywe, ochłodzą nas ale i wzmocnią naszą energię życia. Na zimę suszmy owoce. Suszenie yangizuje energię yin i owoców.
  • Zimą natomiast jedzmy oczywiście również najlepiej na surowo ale więcej warzyw i to takich, co dają się przechować w naturalnych warunkach, np. w piwnicy. Tak przechowane warzywa długo zachowują w sobie zgromadzoną w porze letniej energię yang, którą organizm  z pożytkiem wykorzysta i przyswoi. W tej porze roku spożywajmy oczywiście też produkty gotowane ( max. 50% ), ale niech to będą kasze jak najmniej obrobione np. proso jest lepsze niż kasza jaglana i prażone przed gotowaniem ( by dodać energii yang ) oraz wywary-zupy warzywne z dodatkiem przypraw rozgrzewających np. pieprz cayenne. Zwracajmy też uwagę na jakim ogniu gotujemy , prażymy czy pieczemy. Ciepło z drewna, węgla, gazu dodaje nam korzystnej energii a ciepło z prądu lub mikrofali zabiera nam energię. Najgorszym źródłem ciepła jest mikrofala. Kuchenka mikrofalowa to pierwszy sprzęt, który powinniśmy wyrzucić z kuchni jeśli go mamy.
  • Najlepsze produkty gdy połączymy ze złą woda mogą stracić swoje walory a nawet stać się trucizną. Korzystajmy więc z wody źródlanej, a jeśli takiej nie mamy to używajmy filtrów. Pamiętajmy jednak że woda z filtrów szczególnie z tz. z podwójną osmozą nie nadaje się do picia na surowo ale jest ok. do gotowania i parzenia ziół. Jednocześnie, najgorsze produkty, gdy skorzystamy z dobrej wody mogą zostać wydalone z naszego ciała szybko. Szczególną jakość dla naszego ciała maja wody źródlane o niskim potencjale ORP. Taką wodę pijmy tylko surową, bo przegotowane traci swoje redukcyjne własności.