Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze czyli wysokie ciśnienie – przyczyny

Nadciśnienie to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia. 
Za wysokie ciśnienie krwi, uważa się ciśnienie powyżej (140/90 mm Hg). 
W mojej praktyce zaobserwowałem, że najczęstszą przyczyną choroby nadciśnieniowej są zaburzenia pracy nerek, nadwrażliwy układ nerwowy, a szczególnie emocje towarzyszące niemożliwym do rozwiązania /według chorego/ problemom, powodującym wydzielanie podwyższającej ciśnienie adrenaliny i noradrenaliny. Zwężenie światła tętnic i żył będące konsekwencją złego odżywiania, oraz wady kręgosłupa to też częste zaburzenia generujące wysokie ciśnienie.

Objawy i konsekwencje nie leczonego wysokiego ciśnienia

Przebieg choroby nadciśnieniowej cechują różne objawy. W początkowej fazie choroby, w której nadciśnienie pojawia się tylko czasami, może występować niepokój, kołatanie serca, zawroty głowy, potliwość, okresowa bezsenność.
Gdy podwyższone ciśnienie ma charakter ciągły, choremu dokuczają bóle i zawroty głowy, obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej, pieczenie i bóle za mostkiem, zadyszka przy wysiłkach.

Diagnostyka w nadciśnieniu tętniczym

Konsekwencją nie leczonego nadciśnienia tętniczego mogą być zmiany w tętnicach, nerkach, mózgu, gałkach ocznych, a najczęstsze powikłanie to zawał serca lub udar mózgu. Zanim dojdzie do zawału lub wylewu, zauważ ostrzeżenia w postaci zmian w pracy serca, w wyglądzie naczyń krwionośnych, szczególnie w białku gałki ocznej. Dostępność i łatwość obsługi aparatów do mierzenia ciśnienia sprawia, że każdy może i powinien regularnie badać ciśnienie krwi. Bardzo ważne w odnalezieniu przyczyn wysokiego ciśnienia jest zaobserwowanie godzin i okoliczności gdy następuje jego nagły wzrost.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

W leczeniu nadciśnienia tętniczego ważne jest to, by decyzja jakie leki na ciśnienie i jaka terapia podjęte były indywidualnie dla każdego chorego, oraz to, że początkiem terapii powinna być zmiana stylu życia, bo tabletki obniżające ciśnienie to tylko preparaty usuwające wodę i sól z organizmu, zwalniające czynność serca czyli likwidujące objawy nadciśnienia a nie przyczyny choroby nadciśnieniowej. Leki farmaceutyczne nie usuwają przyczyny nadciśnienia, one są jak pogotowie ratunkowe, ratują życie dając czas na działania usuwające przyczyny nadciśnienia. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że nie każdy lek na ciśnienie, który zastosowano u jednej osoby, może być także stosowany u drugiej osoby!!! a także to, że farmaceutyki maja wiele ubocznych działań, jeśli stosowane są przez dłuższy czas. Czytając o licznych objawach ubocznych różnych tabletek, zastanów się czy chcesz przeżyć życie na pogotowiu lub czekając na nie, czy może zdecydujesz się na usuniecie przyczyn swojego nadciśnienia. Wśród leków z bożej apteki mieszanki ziołowe Eligiusza Kozłowskiego zajmują bardzo ważne miejsce. Zestaw 18-wysokie ciśnienie, to jedna z wielu mieszanek ziołowych na problemy w układzie krążenia, które Eligiusz Kozłowski, znany polski zielarz stworzył w ciągu 30 lat swojej działalności uzdrowicielskiej. Te mieszanki mogą być skutecznym lekiem na twoje ciśnienie, mogą ci pomóc w uregulowaniu nieprawidłowych wartości ciśnienia i usunięciu jego przyczyn. Gdy dodatkowo oczyścisz tętnice i żyły z bakterii i mikrobów korzystając z roztworów MMS i JK, a do uszczelnienia i uelastycznienia naczyń krwionośnych zaprosisz witaminę C i magnez, twój układ krążenia będzie ci wdzięczny i będzie miał większe szanse obdarować cię stabilnym i prawidłowym ciśnieniem.

Jak ważne są emocje w leczeniu nadciśnienia?

Nauka redukcji i rozładowania stresu jest niewątpliwie najtrudniejszym zadaniem do realizacji nie tylko dla pacjenta z nadciśnieniem. Warto jednak spróbować zmienić swoje nastawienie do przynajmniej części sytuacji stresowych, z którymi spotykasz się, na co dzień. Znajdź lub wypracuj odpowiednią dla siebie metodę rozładowania stresu. Może to być uprawianie sportu, słuchanie muzyki, wycieczka, czy inne zajęcie, które pozwoli ci się zrelaksować. Możesz też skorzystać z mojej pomocy zaproponuję ci procesy np. więzy na Więzi, masaże dźwiękiem lub inne zajęcia relaksacyjne, które pomogą ci radzić sobie ze stresem. Przebacz więc urazy, uwolnij agresję, podziękuj za krzywdy, porzuć chorobliwe ambicje, pracuj nad elastycznością, jeśli nie możesz robić, co chcesz, rób, co możesz, medytuj, ćwicz wyłączanie myślenia. Gdy to zrobisz zdziwisz się jak świetnym lekiem na wysokie ciśnienie są uspokojone emocje.

Czy jedzenie i tusza wpływa na ciśnienie?

Tak. Jeśli masz nadwagę zredukuj masę ciała, przeprowadź oczyszczanie wątroby, nerek. Ogranicz spożycie soli kuchennej, która aktywizując myśli, często podwyższa ciśnienie tętnicze krwi. Zaleca się ograniczenie dobowego spożycia soli do około 6 gramów, czyli mniej więcej do takiej ilości, która mieści się w 1 płaskiej łyżeczce do herbaty. Należy pamiętać, że duża ilość soli znajduje się w większości przypraw i potraw używanych przez nas w kuchni takich jak: kostki rosołowe, Maggi, sos sojowy, Kuchcik, Vegeta, konserwy, chipsy, krakersy, wiele wędlin, serów, zupki w proszku itd. Warto by, więc zrezygnować z nich. Należy też wybierać do picia wody mineralne o niskiej zawartości sodu.
Ogranicz też spożycie alkoholu, który w większych ilościach podwyższa ciśnienie tętnicze krwi. Dopuszcza się, aby osoby z nadciśnieniem wypijały dziennie około 150-200 ml wina lub 25-50mg 40% alkoholu.

Czy ruch pomaga leczyć nadciśnienie tętnicze?

Tak. Zwiększ aktywność fizyczną. Praca mięśni powoduje rozszerzenie naczyń znajdujących się w nich i jeśli powtarzana jest systematycznie prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, rozładowania codziennego stresu. Ruch ułatwia też redukcję masy ciała i prowadzi do wyraźnej poprawy ogólnego samopoczucia. Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono, że najbardziej korzystny jest regularny wysiłek fizyczny kilka razy w tygodniu przez minimum 20-30 min. Jeśli ktoś może uprawiać sport, to najbardziej wskazane są sporty takie jak: jazda na rowerze po płaskim terenie lub po niewielkich wzniesieniach, pływanie, bieganie, ćwiczenia rozciągające. Należy natomiast zdecydowanie unikać wysiłków takich jak podnoszenie ciężarów. Oczywiście bardzo wiele osób chorujących na nadciśnienie nie może z różnych powodów uprawiać żadnego z wyżej wymienionych sportów. Wtedy, jeśli to możliwe wystarczy spacer w tempie dostosowanym do naszych indywidualnych możliwości.

Papierosy to Twój wróg a przyjaciel nadciśnienia tętniczego

Rzuć palenie tytoniu, papierosy zagęszczają krew, zmniejszają skuteczność działania roślin rozrzedzających krew, rozpuszczających zakrzepy, pomagających leczyć nadciśnienie. Nikotyna oraz inne substancje znajdujące się we wdychanym dymie, prowadzą do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, a to sprzyja ich sztywności i rozwojowi miażdżycy, która często towarzyszy nadciśnieniu tętniczemu.