Kawa

Polecam pić i sam piję kawę gotowana i niefiltrowaną z mielonym wkładem w postaci nasion oleistych lub nasion owoców bogatych w witaminy i mikroelementy. Przy zaparciach wskazane jest pić przed posiłkiem najlepiej rano, przy normalnych wypróżnieniach po śniadaniu lub przed obiadem. Przy wrażliwym przewodzie pokarmowym dzielić na dwie części i pić pierwszą połowę po śniadaniu a drugi raz przy obiedzie lub podwieczorku. Można ugotować kawę wieczorem i użyć na drugi dzień. Spożycie niefiltrowanej kawy powoduje u człowieka wzrost we krwi poziomu prekursora wszystkich hormonów, cholesterolu oraz ogromne zwiększenie aktywności wątrobowego enzymu detoksykacyjnego. Składnikami kawy odpowiedzialnymi za te zjawiska są kafeol, kafestol, methylglyoxal (metylogliksol) i kwas hialuronowy.

Jedna porcja / 1szklanka wody, 1lyżeczka kawy prawdziwej (rozpuszczalne zabronione), nasiona oleiste lub nasiona suszonych owocow , przyprawy do smaku /
Do wrzącej wody wsyp, prawdziwą najlepiej świeżo zmieloną kawę. 1lyżeczka na 1 szklankę. Gotuj na małym ogniu 15-20min, a pod koniec gotowania dodaj po szczypcie, lub według osobistych upodobań w następującej kolejności, zmielone wcześniej i przechowywane w szczelnie zamkniętych słoiczkach przyprawy. Pierwsze: anyż, cynamon i lukrecję, drugie: imbir /świeży posiekany lub starty na wiórki, albo suszony mielony/, trzecie: kardamon, goździki, pieprz cayenne /mielone/. Odstaw do zaparzenia i wystygnięcia na 15-20min. Gdy wywar osiągnie temperaturę 40-38stopni Celsjusza, nie cedź go przez filtr tylko zlej bez poruszania osadu i połącz ze świeżo zmielonymi: siemieniem lnianym, sezamem czarnym, ostropestem plamistym, czarnuszką lub owocem róży, owocem rokitnika, owocem głogu, owocem kozieradki, pyłkiem pszczelim, macą. Do smaku miód.
Łyżka stołowa ziarenek oleistych lub suszonych owców to ok. 10g

Wywary z kawy mogą zdziałać jeszcze więcej , gdy przyjmujemy je dolnym otworem ciała. Dostarczona w postaci lewatywy kawa wspomaga wątrobę w odtruwaniu: kofeina oraz diterpeny o nazwie kafestol i kafeol zawarte w kawie, których nie zatrzymamy na filtrze, wielokrotnie zwiększają aktywność wątrobowego enzymu detoksykacyjnego, S-transferazy glutationowej. Nie można osiągnąć tego samego efektu po prostu pijąc kawę, ponieważ w procesie trawienia substancje czynne zostają rozłożona, przez co stymulacja wątroby może być możliwa tylko jeśli dostarczymy substancję… z tej drugiej strony,

Stężenie kafeolu i kafestolu zależy od gatunku kawy; ziarna kawy Arabika zawierają zarówno kafeol i kafestol, zaś ziarna kawy Robusta połowę mniej kafestolu i śladowe ilości kafeolu.

Kafestol zwiększa poziom cholesterolu we krwi znacznie bardziej od kafeolu. Mieszanina kafestolu (60 mg/dobę) i kafeolu (51 mg/dobę) spowodowała tylko nieznacznie większy wzrost poziomu cholesterolu od czystego kafestolu (64 mg/dobę). Wyniki badań dotyczące wpływu czystego kafeolu są niedostępne, ze względu na trudności z oczyszczeniem i utrzymanie stabilności tego diterpenu.

Oba związku są ekstrahowane podczas gotowania, ale pozostają na papierowym filtrze. To wyjaśnia, dlaczego gotowana kawa skandynawska, kawa po turecku, oraz kawa przygotowana w zaparzaczu tłokowym, posiadają stosunkowo wysoką zawartość kafestolu i kafeolu (6-12 mg/filiżankę), podczas gdy kawa filtrowana, kawa zaparzona w perkolatorze, oraz kawa rozpuszczalna zawierają niewiele tych związków (0,2-0,6 mg/filiżankę). Pomimo, iż stężenie diterpenów jest stosunkowo wysokie w espresso, mała ilość spożywanej kawy powoduje, że zawartość kafestolu i kafeolu nie jest zbyt wysoka (4 mg/filiżankę).

Zarówno kafeol jak i kafestol mają wpływ na wiele enzymów wątrobowych i mają działanie przeciwnowotworowe. Badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają, ochronne działanie kawy. Wykazano, że kafeol i kafestol wywołują szereg reakcji biochemicznych ograniczających działanie kilku związków rakotwórczych, w tym wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (związków tworzących się w czasie spalania materiału organicznego), aflatoksyny B1 (mikotoksyny) i innych. W działanie ochronne zaangażowane są różne, nie wyjaśnione dotychczas mechanizmy.

Receptura na przygotowanie kawy do lewatyw:

Do 1litra wrzącej filtrowanej wody wsyp 3 łyżki kawy prawdziwej organicznej świeżo mielonej. Gotuj na małym ogniu 15min, odstaw do zaparzenia i wystygnięcia na 15-20min.
Gdy wywar osiągnie temperaturę 40-38stopni Celsjusza, nie cedź go przez filtr tylko zlej bez poruszania osadu. Wykonaj wlew do jelita grubego, w ilości ok. 1litra, zestawem do lewatyw, który możesz zakupić w aptece, lub gruszką, co jest mniej wygodne.  Po wlewie występuje silna stymulacja wątroby i wyrzucenie toksyn z żółcią. Uwolnione od toksyn komórki wątrobowe odnawiają się w cztery do pięciu tygodni, do sześciu tygodni u osób starszych. By zregenerować wątrobę, potrzebujemy 12 do 15 nowych pokoleń komórek wątrobowych. Potrzeba, więc być może ok.1,5 roku, różnych działań oczyszczających by całkowicie odnowić wątrobę.

Siemię lniane dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, linganów, B-17, witamin z grupy B, oraz innych cennych i potrzebnych składników pokarmowych.