Ksylitol

Ksylitol (zwany poliolem) jest to cukier pochodzenia naturalnego pozyskiwany najczęściej z  brzozy oraz różnych odmian kukurydzy.

I słodyczą i wyglądem przypomina zwykły cukier. Podobnie jak cukier może też być stosowany do przeróbki w wysokich temperaturach.

Na tym podobieństwa się kończą. Ksylitol nie fermentuje w przwodzie pokarmowym tak, jak glukoza, fruktoza,sacharoza i laktoza.
Ksylitol jest przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny, wskutek czego ma indeks glikemiczny dziewięciokrotnie niższy od cukru (sacharozy). Dzięki temu jest bardzo bezpieczny dla diabetyków. Ponadto posiada prawie dwa razy mniej kalorii niż cukier.

Ksylitol wytarza w organiźmie odczyn zasadowy, a więc użyteczny będzie przy: 

  1. likwidacji przykrego zapachu z ust.
  2. przeciwdziałaniu zapaleniu ucha środkowego
  3. likwidacji bakterii gnilnych
  4. przy infekcjach górnych dróg oddechowych (tj. katar, infekcja gardła, zatok)
  5. zapobiegawczy przeciw bakteryjnemu zakażeniu płuc i oskrzeli u chorych na mukowisdydozę
  6. nadkwasocie żołądka, alergii, astmie i wielu innych dolegliwościach

 

PAMIETAJ WIĘC

Ksylitol, zapobiegając próchnicy, likwiduje też stany zapalne dziąseł. Warto, a właściwie należy po każdym posiłku i umyciu zębów przepłukać jamę ustną śliną zmieszaną z ksylitolem. Użyty w formie aerozolu lub kropli (możesz je zrobić samodzielnie: 1 część cukru rozpuścić w 20 wody przegotowanej), uwolni ucho od zapalenia a nos od kataru, nawet przy alergii.

Poważne dziś zagrożenie, pleśnie i drożdżaki, w tym trudna do wyleczenia Candida albicans – ksylitol ograniczy w rozwoju, pomoże też w zwalczeniu bakterii Helicobacter pylori, są przyczyną wrzodów żołądka.

Ksylitol jest bardzo wskazany też w profilaktyce osteoporozy, ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia – dlatego działa leczniczo również na osoby dotknięte już tym schorzeniem. Zwykły cukier zabiera z organizmu witaminy z grupy B oraz ważne mikroelementy: wapń, potas i magnez a ksylitol nie.

UWAGA!!!

Bezpieczna dawka to 3 łyżeczki dziennie (ok. 15 mg-fińscy naukowcy dopuszczają do spożywania 40 g  dziennie). Preparat do diety należy wprowadzać stopniowo, ponieważ nagłe przyjęcie dopuszczalnej ilości słodzika może zakończyć się biegunką – jest to związane z koniecznością przystosowania się układu pokarmowego do wytwarzania odpowiedniej ilości enzymu trawiącego ksylitol.