Odżywianie

korzystam z produktów ekologicznych w które możesz zaopatrzyć się i Ty

Zaufanym producentem i dostawcą jest prowadzący gospodarstwo ekologiczne
Kazimierz Miąsek
Zakrzew gmina Wilga, tel. 500438931

Kazimierz oferuje: ziemniaki, marchew, buraki, pietruszkę, seler, czosnek, kapustę w głowach i kiszoną, jabłka, gruszki a w sezonie bób, fasolkę szparagową, ogórki surowe i kiszone, cukinie, dynie, wiśnie i czereśnie.

Co jest w żywności? Jaki jest jej skład?

Na te pytania żaden specjalista od żywienia nie odpowie. Oferowane w sklepach i na bazarach, produkty, są w większości wyrobami do sprzedaży a nie do spożycia. Środki chemiczne, hormony wzrostu dla zwierząt, antybiotyki i rośliny genetycznie modyfikowane zawarte w żywności stanowią składnik naszej codziennej diety.

Minęły czasy, gdy cechy rybaków, rzeźników, piekarzy, konkurowały ze sobą jakością wyrobów. Zwycięża ten, kto wyprodukuje taniej, a jego wyroby będą długo „zjadliwe”. Dziś lepszy jest ten, kto sprzeda najwięcej. W tej pogoni nazywanej postępem używa się nie tylko konserwantów i trucizn chemicznych by oszukać wzrok, smak i węch konsumenta. Coraz częściej używa się dźwięku i różnych promieniowań by osiągnąć większe zyski i wydłużyć czas sprzedaży wyrobów. Taki wyścig sprawia, że żywność staje się toksyną, która gdy ją spożyjesz zatruwa Twoje ciało. Na domiar złego, także żywność określana mianem ekologicznej często bywa fałszowana podobnymi metodami lub zanieczyszczana środkami chemicznymi i toksynami BT z upraw GMO. Właśnie szczególne niebezpieczeństwo to rośliny i organizmy transgeniczne czyli GMO. Są one bardziej niebezpieczne od trucizn chemicznych, które kiedyś się rozpadną. GMO raz wprowadzone osadza się na stałe w systemie i wypiera naturalny system.

Jeżeli polskie rolnictwo otworzy się na uprawy roślin genetycznie modyfikowanych, to żywność ekologiczna może się stać towarem deficytowym.

Takiego scenariusza obawiają się rolnicy ekologiczni. O takim scenariuszu program UWAGA przygotował serię reportaży, oto linki do nich;

 

JEDZENIE Z OBCYM GENEM

CHEMIA ZABIJA NIE TYLKO CHWASTY

LOBBING NA RZECZ GMO

inne ostrzeżenia;  GMO TO ŚMIERĆ !!! >>> film – prawdziwe fakty

O MANIPULACJACH w MEDIACH na temat GMO http://www.youtube.com/watch?v=Dx1VEz_Ge1U&feature=related

Ale Ty masz wybór

Możesz potraktować swój brzuch jak śmietnik i wypełniać czym zechcesz, ale możesz też, spojrzeć na pokarm jak na element twojej ewolucji. Może twoje ciało to coś więcej niż tylko organizm do podtrzymywania istnienia. Czas obudzić swoje ciało.

Nie wystarczy jeść, zacznij się ODŻYWIAĆ

Zacznij od kaszy gryczanej i enzymów

GRYKA

Gryka pochodzi z Chin i Wschodniej Azji, ale dobrze przyjęła się na naszych ziemiach. Należy do rodziny rdestowatych, ale ze względu na sposób uprawy zalicza się ją do zbóż. Gryka jest wspaniałym źródłem krzemu, zawiera też bardzo dużo witaminy młodości czyli E. Skiełkowane i kiszone nasiona zawierają też b. duże ilości do 40% lewoskrętnego naturalnego kwasu askorbinowego popularnie zwanego witaminą C. Z powodu dużej zawartości rutyny świetnie wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Związki flawonoidowe, które zawiera pełnią rolę przeciwutleniaczy, czyli substancji zapobiegających występowaniu chorób cywilizacyjnych (miażdżyca, choroba niedokrwienną serca i zawał serca, nowotwory, alergie). Gryka charakteryzuje się też dużą zawartością potasu i magnezu a ponadto żelaza, miedzi, chromu, cynku i kobaltu, witamin z grupy B (B1 – tiamina, B2 – ryboflawina, B6 –  pirydoksyna), choliny, kwasu pantotenowego oraz witaminy PP i P. Gryka zawiera też bezglutenowe białka o dobrze zbilansowanym składzie aminokwasowym. Wartość biologiczna tego białka, jest wyższa od wartości białka pszenicy, jęczmienia, mączki rybnej i nawet mięsa wieprzowego, a zbliżona do wartości biologicznej białka wzorcowego (81,4 %) jakim jest białko z żółtka  jaja kurzego. Białka nasion gryki charakteryzują się ponadto dużą zawartością lizyny, około dwukrotnie większą niż białko ziarna zbóż, dużą zawartością aminokwasów siarkowych (metioniny, cysteiny), leucyny i fenyloalaniny. Niedobór tych aminokwasów ogranicza wartość żywieniową białka roślin zbożowych i strączkowych. Natura termiczna gryki jest neutralna do lekko ciepłej. Według medycyny chińskiej przypisać można ją do żywiołu ziemi lub ognia.
Dlaczego warto jeść często kaszę gryczaną białą nie paloną?
*Gryka oczyszcza i wzmacnia jelita oraz poprawia apetyt.
*Jest wspaniałym źródłem krzemu

*Zawiera dużo potasu, magnezu, żelaza, miedzi, chromu, cynku i kobaltu
*Obfituję w witaminę E, witaminy z grupy B, w fazie kiełkowania w witaminę C
*Jest pomocna w leczeniu biegunki bakteryjnej i chronicznego rozwolnienia, ponieważ
przeciwdziała wilgoci
*Rutyna zawarta w gryce wzmacnia naczynia krwionośne i włosowate, przeciwdziała
powstawaniu hemoroidów
*Zmniejsza ciśnienie krwi i zwiększa obwodowe krążenie w kończynach.
*Rutyna jest także antidotum na skutki promieniowania rentgenowskiego.
Gryka nie jest atakowana przez owady i szkodniki i podobnie jak żeń-szeń obumiera, jeśli w trakcie uprawy stosuje się środki chemiczne dlatego uważana jest naturalnie za ekologiczną. W medycynie naturalnej gryka może być stosowana zewnętrznie na zapalenia skóry, wypryski i oparzenia. Przygotowuje się okłady z papki zrobionej z uprażonej gryki z octem. Po uprażeniu kasza gryczana działa zasadotwórczo obok jedynego zasadotwórczego prosa. Warto wiedzieć, że palenie i inne zaawansowane i dodatkowe technologie, poza kiełkowaniem i fermentacja, niestety mogą powodować głębokie ubytki wartościowych składników. Kiełkowanie i fermentacja zwiększa jakość i ilość pożytecznych składników.  Dodatkowo tak przygotowaną kaszę można jeść na surowo lub piec z niej pyszny chleb. Przykładowo sumaryczna wartość związków flawonoidowych waha się od 19,0 mg / 100 g w kaszy jasnej otrzymywanej ręcznie, do 4,0 mg / 100 g w kaszy bardzo ciemnej, poddawanej procesowi palenia. Zatem zawartość flawonoidów maleje około 4krotnie Kasza gryczana nie palona lub nie prażona tzw. biała, powstaje w wyniku tylko obłuskania podsuszonego do odpowiedniej wilgotności ziarna gryki jest żywa i dlatego  można poddać ją procesowi kiełkowania i fermentacji. Kasza gryczana prażona, powstaje w wyniku odpowiedniego procesu obróbki termicznej, której poddawane jest nie tylko ziarno gryki przed obłuskaniem, ale także dodatkowo prażona jest jeszcze kasza. Zachęcam do spożywania kaszy nie palonej, skiełkowanej i fermentowanej, bo ta forma gryki jest najmniej zubożona w naturalnie w niej występujące związki, witaminy i składniki mineralne.