Siemię lniane

Siemię lniane czyli nasiona lnu zwyczajnego to jedn z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej, jeśli chodzi o ilość i różnorodność zastosowań.
Siemię dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych  omega-3, linganów, B-17, witamin z grupy B, oraz innych cennych i potrzebnych składników pokarmowych.
Spożywane najczęściej po namoczeniu całych ziaren i gotowane ale może też być zmielone lub rozgniecione i ta forma według mnie jest najceniejsza. Jako wywar lub mączka może być dodatkiem do wielu potraw. Praktycznie nie ma smaku, ewentualnie przy postaci zmielonej jest to posmak delikatnie gorzkawy.

W układzie pokarmowym działa łagodząco przy bardzo wielu objawach, czasami nawet przeciwstawnych. Stosowane jest przy biegunkach lub zaparciach, a także zapobiegawczo dla zapewnienia prawidłowej perystaltyki jelit. Szczególnie cenione przy wszelkich nieżytach i nadkwasotach, a nawet wrzodach.

Dostarczając organizmowi z siemieniem choliny składnika lecytyny i wielu innych cennych substancji zwanych mikroelementami pamiętajmy, że to siemię lniane lub olej bez oczyszczania, zaraz po tłoczeniu i koniecznie na zimno, porządkuje gospodarkę cholesterolem w organizmie. Takiego oleju nie kupisz w sklepie, bo wszystkie olejarnie podgrzewają siemię, by wycisnąć więcej oleju i filtrują go, by dłużej nadawał się do sprzedaży. Siemię bogate w łatwo przyswajalne białka, a szczególnie w egzogenne aminokwasy, może być zatem uznane za posiłek leczniczo-odżywczy. Siemię ma największą wśród polskiej żywności zawartość lignanów, fitoestrogenów o aktywności przeciwutleniaczy, a przez to powinien być zalecany jest jako środek wspomagający w profilaktyce nowotworowej. Spożycie 25-30 g ( 2łyżki stołowe) zmielonego siemienia dziennie powoduje po miesiącu spadek o połowę tempa podziałów komórek nowotworowych raka prostaty, guzów piersi.

Siemię spożywane jest również w celu zwiększenia wilgotności śluzówki, stosowane przy suchym kaszlu, a także wspomagająco przez osoby forsownie używające swojego głosu (np. śpiewacy).

Prażone siemię lniane warto stosować do okraszania ziemniaków.

Zewnętrzne, śluz uzyskany z siemienia lnianego może być używany do mycia włosów i jako odżywka, ponieważ dobrze nawilża suche i zniszczone włosy.

Ja sam używam i polecam innym mieszać zmielone siemię z gotowaną kawą. To zalecenie wypróbowali już zwracający się o pomoc chorzy, sprawdza się w działaniu wyśmienicie, przynosząc poprawę zdrowia, zwiększając siły witalne i możliwości samoregeneracji organizmów.


Uczeni z Toronto i siemię lniane

• Grupa kontrolna (13 kobiet) otrzymywała – placebo.Eksperymentalna kuracja trwała 39 dni w grupie kontrolnej, a w grupie spożywającej siemię – 32 dni. Następnie guzy wycięto i poddano badaniom.
Badania wykazały, że u kobiet spożywających siemię lniane nastąpiły bardzo znaczące, korzystne zmiany w następujących wskaźnikach oceniających rozwoju nowotworów:
• wskaźnik wzrostu nowotworów Ki-67 zmalał o 34,2 %,
• onkoproteina C-ERB B2 zmalała o 71%
• apoptoza wzrosła o 30.7%.

• 19 kobietom podawano mielone siemię lniane (25g dziennie, świeżo mielonego siemienia).U kobiet przyjmujących placebo takiego efektu nie zaobserwowano. Naukowcy odważnie podsumowali badania:
„Spożywcze siemię lniane, ma potencjał hamowania rozwoju guza u pacjentek z rakiem piersi”.

Badaniu poddano 32 kobiety po menopauzie, ze zdiagnozowanymi guzami nowotworowymi.W tym samym roku (2007), ci sami badacze przeprowadzili 2 badania porównawcze siemienia lnianego i Tamoxifenu – chemioterapeutyku stosowanego w leczeniu raka piersi. Pierwsze badanie było krótkoterminowe. Eksperymentowi poddano myszki laboratoryjne.
• I grupa: grupa kontrolna otrzymywała normalną dietę
• II grupa otrzymywała normalna dietę, przy czym 5% diety stanowiło siemię lniany
• III grupa w ramach normalnej dietę, przy czym 10% diety stanowiło siemię lniane
• IV grupa otrzymywała normalną dietę bez siemienia oraz tamoxifen w ilości 5mg
• V grupa otrzymywała normalną dietę wzbogaconą 5% siemienia oraz tamoxifen w ilości 5mg
• VI grupa otrzymywała normalną dietę wzbogaconą 10% siemienia oraz tamoxifen w ilości 5mg

W 2007 roku opublikowano wyniki badań z użyciem świeżo mielonego siemienia lnianegoPo 8 tygodniach porównano wyniki. W porównaniu z grupą kontrolną, w II grupie (5% siemienia.) rozwój guza zahamowany został o 26%, a w III grupie (10% siem.) – o 38%. W grupie IV, w której podawano wyłącznie tamoxifen uzyskano wynik podobny do grupy III , w której stosowano tylko siemię lniane! Najsilniejsze działanie hamujące rozrost guza zaobserwowano w V grupie (5% siem. +tamox. 5mg) – o 48% i w VI grupie (10% siem. +tamox. 5mg) – o 43%

Siemię lniane nie tylko zahamowało rozrost guza MCF-7 samodzielnie, ale i zwiększyło działanie lecznicze chemioterapeutyku!Drugie badanie wykonane jako długoterminowe [5], przyniosło daleko bardziej zaskakujące efekty! I tym razem eksperymentowano na myszkach. Badanie trwało 16 tygodni.
• I grupa: grupa kontrolna otrzymywała normalną dietę
• II grupa otrzymywała normalna dietę, przy czym 5% diety stanowiło siemię lniane
• III grupa w ramach normalnej dietę, przy czym 10% diety stanowiło siemię lniane
• IV grupa otrzymywała normalną dietę bez siemienia oraz tamoxifen w ilości 5mg
• V grupa otrzymywała normalną dietę wzbogaconą 5% siemienia oraz tamoxifen w ilości 5mg
• VI grupa otrzymywała normalną dietę wzbogaconą 10% siemienia oraz tamoxifen w ilości 5mg

Naukowcy podsumowali.

Po 16 tygodniach porównano wyniki. W porównaniu z grupą kontrolną, w II grupie (5% siem.) i III grupie (10% siem.) uzyskano wyhamowanie guza o 90%! W grupie IV, w której podawano wyłącznie tamoxifen początkowo – w czasie cotygodniowych badań – uzyskano wyraźne zahamowanie rozwoju guza, po czym – ok. 8 tygodnia -guz zaczął się rozrastać, tak, że w chwili zakończenia badania uzyskano jedynie 6% spadek masy guza! W V grupie (5% siem. +tamox. 5mg) uzyskano podobny wynik. W VI grupie (10% siem. +tamox. 5mg) zaobserwowano, że siemię poprawiło wynik tamoxifenu i dzięki temu uzyskano w tej grupie spadek masy o guza o 55%.Najciekawsze, w II grupie (5% siem.) i III grupie (10% siem.) odpowiednio 64% i 75% guzów uległo kompletnej regresji i nie zaobserwowano ani jednego przypadku zwiększenia masy guza! Tymczasem w grupie IV(tamox. 5mg) i V (5% siem. +tamox. 5mg) nie było ani jednego przypadku całkowitego zaniku guza.

Siemię lniane nie tylko okazało się bardzo bezpiecznym środkiem – przez cały czas trwania badania wykazało stałe działanie hamujące rozwój nowotworu, oraz dodatkowo poprawiło wyniki działania chemioterapeutyku w początkowym okresie jego stosowania.