Zboża

Dieta ludzi otwartych

Według mitologii bóstwa, przyniosły ziarno i nauczyły ludzi uprawiania zbóż. Produkty zbożowe, takie jak chleb, to elementy religijnych rytuałów, czczone zawsze jako podstawa życia. Spożywane w odpowiedniej ilości pobudzają do holistycznego postrzegania świata. Jednak jedzone w nadmiarze mogą wzmagać surowość, obłudę i pewność siebie nieznoszącą krytyki.

Tradycja Indian środkowoamerykańskich głosi, że ziarna ułatwiają kontakty towarzyskie oraz… intymne. Na Zachodzie zaś łamanie się chlebem z bliźnim symbolizuje bliskość i braterstwo. Dieta bogata w brązowy ryż, proso, jęczmień, kasze i mąki z pełnego przemiału sprawia, że zmienia się percepcja życia. Znika wrażenie osamotnienia i obcości, a pojawia się poczucie więzi, integracji, jedności. Zboża najlepiej jeść z roślinami strączkowymi (fasolą, grochem, soczewicą) – razem stoją na straży naszego zdrowia.

Zbożem, którego należny unikać jest obecnie pszenica. W wyniku manipulacji genetycznych i ogromnych ilości oprysków zboże to powoduje ogromną ilość zaburzeń zwanych chorobami. Według kardiologa Williama Davisa, który napisał książkę o najbardziej popularnym na w świecie ziarnie, nowoczesna pszenica jest „idealną przewlekłą trucizną.”

Davis twierdzi, że pszenica, którą jemy teraz, to nie jest to samo zboże z czasów naszych babć:

„To jest teraz duża kilku dziesięciocentymetrowa, roślina, stworzona w wyniku badań genetycznych z lat 60 i 70 ubiegłego wieku,” mówi Davis.  „W tego typu roślinach jest wiele składników, których kiedyś po prostu nie było w pszenicy.

Na przykład jest tam nowe białko zwane gliadyną. Nie wolno mylić tego składnika z glutenem, który jest problemem samym w sobie. Praktycznie wszyscy są narażeni na gliadynę, ponieważ jej działanie przypomina opium.  Wiąże ona receptory opioidowe w mózgu i pobudza apetyt.

Na pytanie, czy produkcja rolna może wrócić z powrotem do stosowania ziarna, które nie zostało zmienione, Davis powiedział, że to możliwe, ale nie jest to ekonomicznie uzasadnione, ponieważ taka pszenica daje mniejszy plon z tego samego obszaru. Jednakże, zgodnie z tym, co napisał Davis, odejście od stosowania zmodyfikowanej pszenicy powinno spowodować u ludzi znaczną utratę wagi a wiemy przecież, jakim cywilizacyjnym problemem jest nadwaga.